چاپ روی لباس

چاپ روی لباس

چاپ روی لباس یا پارچه فرآیند استفاده از رنگ به پارچه در الگوهای یا طرح های مشخص است. در پارچه های چاپ شده به درستی رنگ با فیبر چسبانده می شود تا در برابر شستشو و اصطکاک مقاومت کند. چاپ نساجی مربوط به رنگرزی است اما در رنگرزی صحیح کل پارچه به طور یکنواخت با یک رنگ پوشانده می شود ، در حالی که در چاپ یک یا چند رنگ فقط در قسمت های خاص و با الگوی کاملاً مشخص بر روی آن اعمال می شود.

ابزار استفاده در چاپ دستی

در چاپ می توان از بلوک های چوبی ، استنسیل ها ، صفحات حکاکی شده ، غلطک ها یا ابریشم استفاده کرد تا رنگ ها را روی پارچه قرار دهید. رنگهای بکار رفته در چاپ حاوی رنگهایی هستند که ضخیم شده اند تا از انتشار رنگ توسط جاذب مویرگی فراتر از حد الگوی یا طرح جلوگیری کنند.

تاریخچه چاپ

چاپ Woodblock روشی برای چاپ متن ، تصاویر یا الگوهای مورد استفاده گسترده در سراسر آسیای شرقی است و احتمالاً در دوران باستان در چین به عنوان روشی برای چاپ روی پارچه و کاغذهای بعدی ریشه دارد. به عنوان روشی برای چاپ روی پارچه ، اولین نمونه های زنده مانده از تاریخ چین تا قبل از ۲۲۰٫

چاپ نساجی از حدود قرن دوازدهم میلادی در اروپا ، از طریق جهان اسلام ، شناخته شده بود و بسیار مورد استفاده قرار می گرفت. با این حال ، رنگهای اروپایی تمایل به نقدینگی داشتند ، که استفاده از الگوهای چاپی را محدود می کرد.
طرح هایی نسبتاً بزرگ و جاه طلب برای اهداف تزئینی مانند آویزهای دیواری و پارچه های پارچه ای از پارچه چاپ شده بود ، جایی که این مسئله کمتر مشکل داشت زیرا نیازی به شستشو ندارند. هنگامی که کاغذ رایج شد ، این فناوری به سرعت برای چاپ برش های چوبی مورد استفاده قرار گرفت. پارچه برتر نیز از کشورهای اسلامی وارد می شد ، اما این بسیار گران قیمت بود.

تاریخچه چاپ دوره شیلی

دوره های پرو ، شیلی و آزتک های مکزیک نیز چاپ پارچه را پیش از حمله اسپانیا در سال ۱۵۱۹ انجام دادند. اما به دلیل کمبود سوابق قبل از آن تاریخ ، نمی توان گفت که آیا این هنر را برای خود کشف کرده اند یا به نوعی اصول آن را از آسیایی آموخته اند.

در اواخر قرن ۱۷ هجری ، فرانسوی ها مستقیماً از طریق دریا ، از مستعمرات خود در سواحل شرقی هند ، نمونه هایی از رنگهای آبی و سفید هندی را به چاپ رساندند ، و همراه با آنها ، جزئیاتی از فرآیندهای تولید شده توسط آنها ، که پارچه های قابل شستشو تولید می کند.

 

این مطلب توسط شرکت تولیدی پوشاک تونبان تهیه شده که تولید کننده انواه لباس های راحتی و … زنانه ، مردانه و بچه گانه که شامل : تیشرت های زنانه با طرح های چاپ فانتزی ، تیشرت های زیبای چاپی مردانه ، تیشرت شلوار های زنانه و مردانه با جدید ترین طرح های چاپ و …