پارچه های ابریشمی

پارچه های ابریشمی

ابریشم یک الیاف پروتئین طبیعی است که برخی از اشکال آن را می توان در پارچه بافته شد. فیبر پروتئین ابریشم عمدتاً از فیبرین تشکیل شده و توسط لاروهای حشرات خاصی برای شکل گیری پیله تولید می شود.

مراحل ساخت ابریشم

ابریشم معروف ترین از پیله های لارو توت کرم ابریشم توت Bombyx mori در اسارت (Sericulture) پرورش یافته است. ظاهر درخشان ابریشم ناشی از ساختار مثلثی منشور مثلثی الیاف ابریشم است که به پارچه ابریشم اجازه می دهد تا نور ورودی را در زوایای مختلف خنثی کند و بدین ترتیب رنگ های متفاوتی تولید می کند . ابریشم توسط چندین حشره تولید می شود .  اما ، به طور کلی ، فقط ابریشم کاترپیلار پروانه ای برای تولید نساجی مورد استفاده قرار گرفته است .

تحقیقات دیگری در مورد انواع دیگر ابریشم انجام شده است ، که در سطح مولکولی متفاوتند .  ابریشم عمدتاً توسط لارو حشرات تحت دگردیسی کامل تولید می شود ، اما برخی از حشرات ، از جمله اسپرس وب و جیرهای تمشکی ، ابریشم در طول زندگی خود تولید می کنند . تولید ابریشم همچنین در Hymenoptera (زنبورها ، زنبورها ، و مورچه ها) ، ماهی های نقره ای ، کانتینرها ، تریپس ، گلگیرها ، سوسک ها ، توری ، کک ، مگس ها و میانه رخ می دهد .  انواع دیگر بندپایان ابریشم تولید می کنند که مهمترین آنها آراکاریدهای مختلفی مانند عنکبوت ها است.

چندین نوع ابریشم وحشی ، که توسط کرم های غیر از کرم ابریشم توت تولید می شود ، از زمان های بسیار قدیم در چین ، آسیای جنوبی و اروپا شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال ، مقیاس تولید همیشه به مراتب کوچکتر از ابریشمهای کشت شده بود.

دلایل مختلف انتخاب کرم ابریشم

آنها از نظر رنگ و بافت با انواع اهلی تفاوت دارند و بنابراین یکنواخت تر هستند.

پیله های جمع آوری شده در طبیعت معمولاً باعث شده است که شفیره ها قبل از کشف از آنها بیرون بروند ، بنابراین نخ ابریشم که پیله را تشکیل می دهد به طول های کوتاه تر پاره شده است. 

بسیاری از پیله های وحشی در یک لایه معدنی پوشیده شده اند که مانع از تلاش برای چرخیدن رشته های بلند ابریشم از آنها می شود.

تاریخچه ای از پارچه ابریشم

اولین نمونه ابریشم در مقبره ها در محل نوسنگی جیائو در هنان یافت شده است و قدمت آن به ۸۵۰۰ سال می رسد.  پارچه ابریشم از سال ۳۶۳۰ قبل از میلاد به عنوان بسته بندی برای بدن کودک از محوطه فرهنگی Yangshao در Qingtaicun در Xingyang ، هنان استفاده می شد.

در ابتدا ابریشم برای استفاده شخصی و هدایای خود به دیگران برای امپراطوران چین محفوظ بود ، اما بتدریج از طریق فرهنگ چینی و تجارت هم از نظر جغرافیایی و اجتماعی و هم در بسیاری از مناطق آسیا گسترش یافت.

چرا ابریشم ؟

ابریشم به دلیل بافت و درخشندگی که دارد ، در بسیاری از مناطق که در دسترس بازرگانان چینی است ، به سرعت به یک پارچه لوکس معروف تبدیل شد. ابریشم تقاضای زیادی داشت و به اصلی ترین تجارت بین المللی پیش صنعتی تبدیل شد. در ژوئیه ۲۰۰۷ ، باستان شناسان پارچه های ابریشمی بافته و رنگ شده پیچیده ای را در مقبره ای در استان جیانگشی کشف کردند که مربوط به سلسله ژو شرقی تقریباً ۲۵۰۰ سال پیش است.

  اگرچه مورخان به سابقه طولانی در صنعت نساجی سازنده در چین باستان مشکوک بوده اند ، اما این پارچه های بافته ابریشمی با استفاده از “تکنیک های پیچیده” بافندگی و رنگرزی شواهدی مستقیم برای ابریشم های قدمت قبل از کشف Mawangdui و سایر ابریشم های قدمت سلسله هان را فراهم می کند .