لباس مجلسی با پارچه حریر

پارچه حریر

پارچه حریر

حریر یا شیفون ، پارچه ای بسیار لطیف و نازک است . بهترین نوع آن از ابریشم طبیعی به دست می آید و امروزه از ریون ، الیاف مصنوعی و … نیز تهیه می شود .

انتخاب مدل

اغلب لباس های دراپه روی پارچه حریر آماده می شود . برای این گونه مدل ها  نیاز به الگوی مسطح نیست و پارچه روی مانکن ( مولاژ یا مانکن ) به مدل دلخواه شکل می گیرد . از این پارچه ، بشتر برای دوخت انواع دامن ها و بالاتنه های دراپه ، مدل های چین دار و انواع یقه های حلزونی و … استفاده می شود .

برش حریر

پارچه حریر

پارچه حریر

اگر می خواهید لباس را روی دو لای پارچه ببرید دو سر پارچه را ( جر ) بدهید تا راسته ی ان بدست آید . پارچه را از عرض تا کنید به طوری که ترکی روی هم قرار بگیرد و دو سر آن را نیز منطبق برهم باشد . حال دور تا دور پارچه را سنجاق یا کوک بزنید . سطح میز را با یک پتو بپوشانید تا پارچه بر روی سطح صیقلی  میز نلغزد .برای برش پارچه از قیچی خیلی تیز استفاده کنید . هنگام برش ها حریر های خیلی نازک ( ابریشم طبیعی ) ، قبلا یک لا کاغذ نازک روی پارچه بگذارید ، آن گاه پارچه و کاغذ را با یکدیگر برش بزنید .

دوخت حریر

برای دوخت این نوع پارچه به وسیله ماشین دوخت ، توصیه می شود سوزن چرخ نازک و تیز بوده و تعداد بخیه چرخ ها بین ۱۵ تا ۱۸ عدد در هر ۲٫۵ سانتی متر باشد ، ( درجه دوخت  ریز برای پارچه مناسب تر است ) .

سعی کنید نخ دوخت را از میان نخ های مرسریزه لطیف یا از الیاف پارچه ( برای پاره ای از قسمت های لباس ) انتخاب کنید . برای کوک زدن و کوک شل از نخ های لطیف بدون آهار استفاده کنید .

بهترین نوع دوخت برای پارچه حریر

بهتر است لبه دامن کلوش یا لبه های اریب  به طریق پیچ رول دوخته شود

اگر دوخت راسته ، با پارچه حریر را می دوزیدبهتر است دو بار به اندازه مساوی لبه را ( تو ) بزنید و پس دوز کنید و یا بدوزید .

درز ها باید به روش دو درزه دوخت شود و درز آستین به حلقه آستین  ( مانند دوخت عادی ) دوخته شود و آن گاه مغزی دوزی شود

مغزی  برای دوخت روی درز ها باید از همان پارچه حریر روی اریب دولا انجام شود ، حریر یک لا ضخامت کافی  ندارد

برای راحت تر دوختن باید به طور اخض با توام با کاغذ لطیف ( کاغذ پوستی ) دوخته شود و پس از اتمام کار با ملایمت جدا کنید

جادکمه ها بهتر است با دست و با نخ لطیف گلدوزی شود ، دکمه ها را از نوع سنگین انتخاب نکنید

پاکدوزی با دوخت ساده ماشین دوخت پس از دوخت درز ، لبه جادرز را به طرف داخل به عرض ۱٫۵ سانتی متر ( تو) بگذارید  سپس روی آن را چرخ کنید

پاکدوزی به روش دوخت زیگزاگ ؛ به فاصله کمی از جادرز ها پاکدوزی کنید و اضافه جادرز را بچینید

انتخاب  زیپ برای لباس حریر باید ، لطیف ترین و سبک وزن ترین نوع آن را انتخاب نمایید .

برای اطلات بیشتر در این مورد لطفا کلیک کنید

مطالب مرتبط:

انواع پارچه حریر

دوخت حریر

انواع پارچه حریر