شستشوی انواع پارچه ها

شستشوی انواع پارچه ها

شما با این مطالبی که شرکت تولیدی پوشاک تونبان برای شما عزیزان آماده کرده است ، با توجه به روش شستشو انواع پارچه ها ، با دانش بیشتر می توانید هر لکه ای را به راحتی  و آسانی پاک کنید .

روش شستن پارچه های پنبه ای

لباس های پنبه ای را قبلا درآب گرم و صابون خیس کنید . بعداز بیست تا سی دقیقه که درآب ماندن آن هارا خوب چنگ بزنید .
لباس ها را درسایه خشک کنید . زیرا آفتاب رنگ آن ها را خراب می نماید .

روش شستن پارچه های کتان:

هنگام شست وشو،لکه های باقی مانده روی پارچه های کتانی آسان تراز پارچه های پنبه ای برطرف می شود.
خاصیت آب رفتگی کتان مانندپنبه نیست.

روش شستن پارچه های پشمی:

آب گرم وصابون ، مواد قلیایی قوی و چنگ زدن به پشم آسیب می رساند و باعث نمدی شدن و کوتاه گشتن عمر منسوجات
پشمی می گردد . برای این کار ، ازصابون های خنثی و کمی اسیدی استفاده کنید . معمولا صابون یا پودر لباسشویی درپارچه های پشمی متراکم می گردد و بعدازخشک شدن ذرات سفیدکه بسیار ریزی ( اصطلاحاً صابون زدگی )درسطوح آن دیده می شود . برای رفع صابون زدگی دوقاشوق چایخوری سرکه درهرلیترآب بریزید و لباس رابه مدت ده دقیقه درآن قرار دهید .سپس با آبی که چندقطره آمونیاک به آن افزوده شده ، شست و شو دهید و با آب خالص آبکشی کنید.

ازقراردادن لباس های پشمی در مقابل نور شدیدخورشیدجهت خشک کردن پارچه خوداری کنید . طریقه ی خشک کردن پارچه های پشمی بدین صورت است که آن ها را بر روی پارچه ای نخی پهن می کنند ( به علت تغییرشکل ، ازآویزان کردن خوداری کنید )یا آن رادر داخل یک توری می گذراندو توری را به بند لباس آویزان می نمایند . بهتر است برای این کار ، یک جوراب نایلون زنانه را به داخل یکی از آستین های لباس پشمی فرو ببریدو سر دیگرش را ازآستین دیگر بیرون بکشید و سپس گیره های لباس را به دوسرجوراب وصل نمایید. دراین صورت ، لباس به اصطلاح از ریخت نمی افتد .

روش شستن پارچه های ابریشمی:

بایدبا آب ملایم و صابون یا پودرهای قلیایی ضعیف و آبکشی مکرر شست وشو شود . اگرپارچه ی ابریشمی سفید بعد ازچندبارشست وشوی غلط ، زردرنگ شد و جلای سابق خودرا ازدست داد ، بایدمدتی آن را درمحلول آب و شیرخوراکی خیس کنید و سپس نسبت به شست وشوی آن اقدام نمایید . پس از آبکشی ،آن را در پارچه ای حوله ای می پیچند تا کمی خشک گردد . نور شدیدخورشیدبه الیاف ابریشم صدمه می زند . به خصوص رنگ آن را ازبین می برد .

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

روش شستن پارچه های ویسکوزی:

ویسکوزدراثر رطوبت استحکام خود را به طور قابل ملاحظه ای ازدست می دهد و پس از خشک شدن ، استحکام اولیه خود را دوباره به دست می آورد. از این رو ،هنگام شست وشو لازم است به این موضوع توجه کنیدکه اگر پارچه های ضخیم را پس ازشست وشو آویزان نماییدکش می آید،شل می شود و باعث تغییرشکل آن می شود .

روش شستن پارچه های نایلونی:

شست وشوی پارچه های نایلونی بسیار ساده است ، چون دارای سطح صافی هستند . از این رو،چرک وکثافات به آسانی از روی آن ها پاک می شود . نایلون درمقابل موادشیمیایی بسیارمقاوم است . می توان برای شست وشوی آن ها ازآب ملایم و صابون یا پودرهای لباسشویی استفاده کرد . بهتر است پارچه های نایلونی راجداگانه شست . زیرا رنگ لباس های دیگر را به خودجذب می کند. برای خشک کردن هرگزآن ها را در برابر  بخاری خشک نکنید . چون امکان جمع شدن الیاف وجود دارد . قبل از آن که کاملاخشک شود ، آن را با دست صاف کنید تا به  اتو احتیاجی نداشته باشد .

روش شست وشوی پارجه های پلی استری:

پلی استر به علت جذب کم رطوبت وجمع شدن الکتریسیته ساکن تمایل زیادی به گرد وخاک دارد . این عیب را می توان با  استفاده ازمواد ضد الکتریسیته ساکن ( موادنرم کننده لباس درایران ) رفع کرد . چون این الیاف آب جذب نمی کند و در آب متورم نمی شود . لذا ، منسوجات حاصله به راحتی شسته می گردد و فوراً خشک می شود .

برای اطلاعات بیشتردر زمینه پاک کردن انواع لکه ها  فقط کافیه کلیک کنید