انواع سوزن ها

سوزن ها

سوزن ها

سوزن های  خیاطی انواع مختلفی دارد که هر یک برای پارچه ای مخصوص به کار می رود ، هر سوزن برای دوخت خاصی ساخته شده است و دارای شماره مخصوصی است .

به طور کل سوزن ها  نباید قابل انعطاف باشد .انواع سوزن های دستی به خصوص ماشین دوخت عبارت اند از :

الف – انواع سوزن های  دستی

انواع سوزن ها

انواع سوزن ها

سوزن شارپ

این نوع سوزن دارای نوک بسیار تیز است .برای قرقره ابریشمی ، سوزن شماره ۷ شارپ ، برای پارچه های لطیف مانند حریر شماره ۹ یا ۱۱ و برای پارچه های ضخیم ، سوزن شماره ی ۱ ، ۳ و ۶ توصیه می شود . به طور کل انواع سوزن شارپ دارای طولی متوسط است .

سوزن منجوق دوزی

این سوزن دارای طول زیاد بوده و خیلی ظریف است . برای پارچه های خیلی لطیف و ظریف می توان از این سوزن استفاده کرد .

سوزن بیتوین

این سوزن دارای طول متوسط و برای دوخت پارچه هایی با ضخامت زیاد و ضخامت متوسط به کار می رود . برای پارچه های نسبتاً ضخیم از سوزن شماره ۸ و برای پارچه های کلفت تر از شماره های ۱ ، ۴ ، و ۶ استفاده می شود .

برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید

ب – انواع سوزن های مخصوص ماشین دوخت

سوزن چرخ خیاطی

سوزن چرخ خیاطی

سوزن سر سوخته یا سر سیاه ( استرج )

این سوزن مخصوص پارچه هایی است که از طول یا عرض کش می آیند ؛ مانند پارچه های کش باف که در ایران به نام استرچ معروف است .

همچنین از این سوزن برای پارچه هایی که در زیر دست  حالت نرم و لطیف دارند  ( مانند کرپ ، حریر و … ) استفاده می شود . این سوزن به رنگ تیره است ؛ به همین علت سوزن (( سر سوخته یا سر سیاه )) می گویند .

سوزن دو قلو

با سوزن دو قلو می توان دو ردیف دوخت را همزمان با هم داشته باشیم . معمولاً قسمت پشت پارچه به صورت زیگزاگ است . قبل از دوخت ، توپی ماشین دوخت را بچرخانید و مطمئن شوید که سوزن با صفحه بر خورد نمی کند . در این صورت ، از شکسته شدن سوزن جلو گیری می کند .

سوزن ژور دوزی

نوک این سوزن انحنای گرد دارد و مخصوص پارچه های لطیف کتانی و ارگانزا است . این سوزن برای زیگزاگ و طرح دوزی نیز استفاده می شود .

سوزن سه گوش

مخصوص پارچه های چرم و جیر است و به علت شکل نوک آن ، اصطلاحا به نوک (( نوک تیغه ای )) معروف است . این سوزن به راحتی در پارچه فرو می رود . برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید

 

مطالب مرتبط :

انواع سوزن خیاطی

سوزن ها