پارچه های مخمل

پارچه های مخمل

مخمل در انواع مختلف و از انواع گوناگون بافته می شود ، همان گونه که از بهم پیوستن الیاف مختلف تهیه می شود ؛ مانند مخملی با الیلاف ابریشمی بر روی زمینه نخی . عالی تر ین نوع مخمل ، ابریشمی است که از ابریشم طبیعی خالص بافته می شود .

یک نوع مخملی است از الیاف خالص تهیه می گردد و به گونه ای در کارخانه بافته می شود که ضد چروک باشد .

مخمل نخی گونه دیگر از مخمل است . در مخمل نخی ، پرز ها و زمینه هر دو از زمینه تهیه می شود .نوعی دیگر از مخمل که سطح شفاف و براق دارد و از الیاف مصنوعی بافته می شود . حسن این مخمل در آن است که عیناً مانند یک پارچه ساده معمولی می توان روی آن عمل کرد ؛ چون به راحتی با آب و صابون شسته می شود و به آسانی اتو می گردد . مخمل هایی که دارای خواب و ناخواب هستند و پرز آن ها به اصطلاح به یک سمت خوابیده است ، برای شروع کار هنر جویان توصیه نمی شود .

انتخاب مدل

از مدل های تنگ و چسبان که دارای پنس های عریض هستند ، بپرهیزید ، زیرا اتو کردن پنس های عریض روی پارچه مخمل مشکل است . به مبتدیان دوخت پارچه مخمل توصیه می شود که از برش لباس های یکسره که فاقد درز کمر است بپرهیزند . بهتر است لباس دارای درز کمر بوده و حتی چند برش هم د اشته باشد .

برش مخمل

قبل از برش ، تمام تکه های الگو را با علامت فلش از یک جهت و به طرف خواب الگو مشخص کنید . ( معمولاً مخمل های خواب دار را به طرف خواب پارچه می دوزند ) .

برای علامت گذاری از صابون خیاطی استفاده نکنید ؛ زیرا ، رد آن در سمت روی پارچه ثابت می ماند . برای ثابت نگه داشتن الگو روی پارچه از سنجاق های بلند و نوک تیز استفاده کنید و همواره از قیچی تیز برای برش آن استفاده کنید .

دوخت مخمل

برای دوخت مخمل از نخ ابریشم مرسریزه شده و برای کوک زدن آن از نخ عهای خیلی لطیف و بدون آهار ابریشمی استفاده کنید .

دستگاه تنظیم دوخت

ماشین دوخت را شل نمایید تا بخیه ها کاملاً در ضخامت مخمل فرو روند . اندازه ی طول بخیه ها را قدری درشت تر از اندازه ی عادی میزان کنید و سوزن ماشین دوخت را از نوع بلند و باریک و نوک تیز انتخاب کنید .

در این پارچه ها از دوخت زیپ ظریف استفاده نکنید ؛ چند لا ضخامت مخمل روی هم ( دوخت چاک لباس ، سجاف یقه و ) قرار گرفته است و زیپ به داخل پرز مخمل فرو می رود و ایجاد چین و چروک می کند . از زیپ های محکم تری که دارای نوار نخی هستند استفاده کنید . درز هارا همیشه از جهت خواب پارچه و از بالا به پایین بدوزید .

لایی را از نوع لطیف انتخاب کنید و با چند بست مختصر به داخل لباس وصل نمایید . ( لایی ضخیم از رو جا می اندازد ) اگه سجاف از خود پارچه و مخمل باشد ، باید سجاف ها را در حداقل عرض تهیه کنید ؛ زیرا ، عرض زیاد با عث لوله شدن وناصافی لباس می شود .

بهتر است که سجاف ها را از پارچه ابریشمی هم رنگ استفاده کنید .    برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

مطالب مرتبط

معرفی پارچه ی مخمل