پارچه زیبای موسلین

پارچه زیبای موسلین

پارچه موسلین  ، همچنین موسین یا مالمال ، یک پارچه نخی از پارچه های ساده است. این ماده در طیف وسیعی از وزن ها از شیرهای ظریف گرفته تا ورق های درشت ساخته می شود. در طول قرون ۱۷ و ۱۸ هجدهم ، مسلمانان از منطقه بنگال ، به ویژه از مناطق مرکزی بنگلادش ، وارد اروپا شدند و بعداً در اسکاتلند و انگلیس تولید شدند. در حالی که انگلیسی زبانان آن را موکلین می نامند ، زیرا اروپایی ها اعتقاد داشتند که در شهر موصل عراق سرچشمه گرفته است ، اکنون تصور می شود که ریشه های آن از شرق دورتر بوده است – به ویژه داکا ، پایتخت آنچه اکنون بنگلادش است. muslin jamdani داکا ، با الگوهای متمایز خود که به صورت لایه ای به لایه بافته شده بود ، یکی از معتبرترین و سودآورترین صادرات امپراتوری مغول بود. Muslin اولیه از نخ نادرست دست و پا غیر متداول بافته شده بود.

در سال ۲۰۱۳ ، هنر سنتی بافندگی جملدی مشلین در بنگلادش در لیست شاهکارهای میراث شفاهی و نامشهود بشریت توسط یونسکو قرار گرفت. موسلین (AmE: گاز موسلی) از موسلین فرانسوی ، از موسولینای ایتالیایی (موصل ، عراق ، جایی که گفته می شود تاجران اروپایی برای اولین بار با پارچه روبرو شده اند). اگرچه این نمای پارچه ای به نام شهری دارد که اروپائیان برای اولین بار با آن روبرو شدند (موصل) ، اما اعتقاد بر این است که این پارچه در داکا ، پایتخت امروزی بنگلادش سرچشمه گرفته است.

خانمهای دربار ، پوشیدن تونیک تنگ از موزین ، قرن ۵ ، سیگیریا ، سری لانکا.

تاریخچه

در دوره ماقبل تاریخ ، به نظر می رسد یک چهره الهه مادر از تمدن دره Indus در یک تیشرت بسیار نازک و تنگ در مقایسه با دامن خود که در معرض سینه های او است که ممکن است یک پارچه مانند پارچه ای باشد ، آغشته می شود. موسلین در اوایل قرن ۲ قبل از میلاد مسیح به طور مكرر در مجسمه های مایل به قرمز به نمایش گذاشته شده است كه در Chandraketugarh ، یک سایت باستان شناسی در غرب مدرن بنگال ، هند است. در قرن پنجم ، نقاشی سیگیریا زنان سلطنتی را که در مولین فرو رفته اند ، به تصویر می کشد. در قرن نهم میلادی ، یک بازرگان عرب به نام سلیمان از منشأ این ماده در بنگال یادداشت کرد (به عربی به روحیه معروف است). muslin بنگالی در سراسر جهان اسلام ، از خاورمیانه تا آسیای جنوب شرقی معامله می شد. در بسیاری از مناطق اسلامی ، مانند آسیای میانه ، پارچه پس از شهر داکا نام داده شد.

صادرات موسلین

 در سال ۱۲۹۸ پس از میلاد ، مارکو پولو این پارچه را در کتاب خود “سفرها” شرح داد. وی گفت که این کار در موصل عراق ساخته شده است.  مسافر انگلیسی قرن شانزدهم ، رالف فیچ ، موزینی را که در سونارگون دیده بود ، تحسین کرد. در طول قرن هفدهم و هجدهم، مغول بنگال به عنوان مهمترین صادرکننده muslin در جهان ظاهر شد و مغول داکا به عنوان پایتخت تجارت جهانی muslin در جهان است.  در فرانسه قرن ۱۸ بسیار محبوب شد و سرانجام در بیشتر نقاط جهان غرب گسترش یافت.