در مراسمات مهم چگونه لباس بپوشیم؟

در مراسمات مهم چگونه لباس بپوشیم؟

لباسی که می‌پوشیم پر است از علائم و نشانه‌های مخفی؛ نشانه‌هایی که اگر درست انتخاب نشوند باوجود همه شایستگی‌های‌مان در بستن یک قرارداد یا مصاحبه کاری اجازه نمی‌دهند موفق باشیم! باید یاد بگیریم در مراسمات مهم چگونه لباس بپوشیم؟

لباسی که می‌پوشیم پر است از نشانه‌های مخفی. وقتی در اولین برخورد بلوز و شلوار جین و کفش‌ ورزشی می‌پوشیم زبان لباس می‌گوید «من آدم بی‌تفاوتی هستم و نتیجه این قرار چندان برای من مهم نیست.» وقتی آشفته و نامرتب لباس می‌پوشیم زبان لباس می‌گوید «این قرار اهمیتی برای من ندارد و علاقه‌ای هم به فهمیدن حرف‌های شما ندارم»…. می‌بینیم که لباس‌ها قبل از خودمان ما را به دیگران معرفی می‌کنند! حالا فکر کنید پای یک قرارداد یا مصاحبه کاری در میان باشد. حالا برای از دست دادن یک قرارداد یا حتی مصاحبه کاری ۲ شرط بیشتر نداریم؛ اول اینکه سابقه کاری مناسبی نداشته باشیم و دوم اینکه لباس‌ مناسبی نپوشیده باشیم. در حالت اول که کاری از دست ما برنمی‌آید جز آرزوی موفقیت اما دست‌کم در حالت دوم می‌توانیم کمک هایی به خومان بکنیم که با نتیجه دلخواه یعنی تاثیر گذاشتن روی طرف قرارداد و فرد مصاحبه کننده!

محکم و با اقدار جهت تاثیر گذاری بر روی دیگران

ما باید بازی را طوری بچینیم که در همان اولین ثانیه‌های مصاحبه کاری بدون برو و برگرد برنده میدان باشیم. برای برنده بودن باید بتوانیم در همان ۳۰ ثانیه اول یعنی درست قبل از اینکه حرفی به میان بیاید تصویری درست از خودمان ارائه دهیدم و احترام مصاحبه کننده یا طرف قرارداد را برانگیزیم. باید تصویری درست از شخصیت‌مان ارائه دهیم؛ شخصیتی محکم، با اقتدار و تاثیرگذار بنابراین باید سخت مراقب لباس پوشیدن‌مان باشیم و فراموش نکنیم سبک و سیاق لباس پوشیدن معتبرترین معرفی است که می‌توانیم بدون هیچ دردسری برای خودمان دست و پا کنیم.ما باید یادبگیریم که در مراسمات مهم چگونه لباس بپوشیم؟

همیشه نفر اول باشیم و پیروز:

سبک لباس پوشیدن می‌تواند در یک قرار کاری تصویر فردی جدی، حرفه‌ای، مترقی غیرحرفه‌ای و بی‌نظم از ما نشان دهد. یادمان باشد خوب لباس پوشیدن به معنای مرتب بودن و در نظر گرفتن زمان و مکان برای انتخاب نوع پوشش است نه عجیب و غریب پوشیدن! اگر قرار است در یک مصاحبه کاری پیروز باشیم و فردی موفق جلوه کنیم از همین حالا این توصیه‌های کارشناسان روابط انسانی را آویزه گوش‌مان کنیم. آنها می‌گویند:« یک فرد موفق رنگ‌های مرده نمی‌پوشد، کفش‌های مرتب و تمیز می‌پوشد، در عطر و آرایش زیاده‌روی نمی‌کند، طلا و جواهرات زیادی از خودش آویزان نمی‌کند، موهایش همیشه مرتب است و دست‌کم دوبار در روز ظاهرش را در آینه چک می‌کند.»

باید زیبا و خوش پوش جلوه دهیم!

بدیهی است در اولین برخورد انتخاب کفش هم آداب خودش را دارد. خانم‌ها بهتر است به کفش‌های پاشنه‌دار فکر کنند البته نه کفش‌هایی با پاشنه‌های باریک ۷ سانتی! در این شرایط کفش‌هایی با پاشنه‌های پهن و بلندی حدودا ۵ سانت مشروط بر آنکه سروصدای زیادی راه نیندازند معمولا انتخاب‌های مناسب‌تری هستند. یادمان باشد خانم باشیم یا آقا باید به انتخاب کفش‌هایی فکر کنیم که در عین آراسته بودن در آنها احساس راحتی می‌کنیم به خصوص خانم‌ها نباید این‌طور به نظر برسد که کفش‌ شان مانع راه ‌رفتن‌شان است.

اگر با کفش‌های پاشنه‌دار هم میانه‌ای نداریم دست‌کم به کالج‌ البته از نوع رسمی‌اش فکر کنیم. خانم‌ها بایدفکر پوشیدن کفش‌های عروسکی را از سرشان بیرون کنند و آقایان هم فکر پوشیدن کفش‌های کتانی را! واکس را هم فراموش نکنیم چون تمیزی کفش همانقدر مهم است که سبک و مدل آن کفش ما در اولین برخورد همیشه باید برق بزند فرقی هم نمی‌کند که خانم باشیم یا آقا!

در انتخاب لباس نسبت به مکان دقت کنیم:

در اولین برخوردها باید رسمی بپوشیم. لباس‌های شسته‌رفته و بدون حواشی اضافه! وقتی سبک لباس پوشیدن رسمی را برای خودمان انتخاب می‌کنیم به طرف مقابل‌مان نشان می‌دهیم که قواعد بازی را بلدیم. البته هستند افرادی که معتقدند بهتر است در یک مصاحبه کاری خود واقعی‌مان را نشان دهیم یعنی اگر اهل اسپرت پوشیدن هستیم با همان لباس اسپرت همیشگی سرقرار حاضر شویم تا نشان دهیم چقدر آدم راحتی هستیم و از پس سخت‌ترین کارها هم به همان راحتی برمی‌آییم!

اما اشتباه نکنیم احترام گذاشتن به آداب و قواعد پوشش یعنی احترام قائل شدن برای موضوع مصاحبه و فرد مصاحبه‌کننده. بدون شک ما با تمام علاقه‌ای که برای پوشش اسپرت قائلیم با یک جفت کفش کتانی در یک مراسم عروسی حاضر نمی‌شویم! از آن مهم‌تر اینکه قرار نیست با مصاحبه‌کننده یا طرف قراردادمان به گردش برویم. همان‌طور که گفتیم لباس قبل از اینکه شروع به حرف زدن کنیم خیلی‌ چیزها را راجع به شخصیت‌مان لو می‌دهد. شک نکنيم خانم‌ها یا آقایانی که قرار است با ما مصاحبه کنند افرادی بسیار ریزبینند. حالا کافی است در برابر این خانم‌ها و آقایان دقیق با یک دست لباس اسپرت حاضر شویم تا آنها قبل از گوش دادن به حرف‌هایمان با خودشان بگویند « این کاره نیست، نفر بعدی!»

استفاده از لباس رسمی و داشتن شخصیت جدی:

 

استفاده از لباس رسمی و داشتن شخصیت جدی

استفاده از لباس رسمی و داشتن شخصیت جدی

 

خانم باشیم یا آقا باید قبل از حاضر شدن در مصاحبه کاری به این نکته اساسی توجه کنیم که اگر در تصمیم‌مان برای بستن قرارداد مورد نظر جدی هستیم باید جدی هم لباس بپوشیم. آقایان باید به یک دست کت‌وشلوار مناسب و کفش‌های مردانه رسمی فکر کنند اما همین مناسب بودن یعنی سراغ کت ‌وشلواری درست به اندازه خودشان با برش‌‌های دقیق و خوش‌دوخت بروند. پوشیدن یک کت‌وشلوار بی‌قواره یا بدقواره که به تن‌مان گریه می‌کند یا دکمه‌هایش بسته نمی‌شود چیزی کم از حاضر شدن با لباس ورزشی ندارد. باید سراغ یک کت‌وشلوار تمیز، مرتب، شق ‌ورق و باقواره برويم.

حتی می‌توانیم بسته به نوع قرارداد یا مصاحبه به استفاده از دکمه‌ سردست یا پوشت (پارچه‌ای که درون جیب کوچک کت جا می‌گیرد) هم فکر کنیم. با رعایت این نکته به طرف مقابل می‌فهمانیم آمده‌ایم که بازی را ببریم و با کسی هم شوخی نداریم! اما این رسمی پوشیدن در مورد خانم‌ها قواعد خاص خودش را دارد. یک مانتوي مناسب فصل یا حتی پالتوی نیم‌تنه، همانطور که توضیح دادیم با رنگ‌های گرم و پخته، یک شلوار پارچه‌ای راسته با خط اتوی درست و حسابی، یک کفش پاشنه بلند با پاشنه پهن مشروط به آنکه در راه رفتن به دردسرتان نیندازد و تق و تق هم صدا نکند. در این مواقع پوشیدن روسری بر شال ارجحیت دارد اما اگر ترجیح می‌دهیم شال بپوشیم حتما به یک شال رسمی کار شده فکر کنیم.

گاهی اوقات فقط استفاده از لباس های به رنگ تیره توصیه می گردد:

شکی نیست که پوشیدن لبا‌س‌هایی با رنگ‌های شاد،تند و تیز تاثیر بسزایی در روحیه مان دارد اما وقتی یک موقعیت استثنایی مثل یک قرار داد کاری در میان است باید دست‌کم برای چند ساعت مصاحبه هم که شده ماجرای رنگ‌های شاد را فراموش کنیم. مسئله این است که خوشبختانه یا متاسفانه رنگ‌های تیره در همه‌جای دنیا نشان جدیت هستند به همين دلیل است که در مراسم مهم همه سراغ این رنگ‌ها می‌روند تا نشان بدهند چقدر ماجرا را جدی گرفته‌اند!

با توجه به آنچه که تاکنون گفته ایم  در یک مصاحبه کاری باید سراغ رنگ‌های تیره یا نسبتا تیره بریم تا نشان دهد کاملا جدی و مصمم هستیم. مثلا اگر در یکی از همین روزهای سرد زمستانی یک قرار مصاحبه داریم می‌توانیم به رنگ قهوه‌ای فکر کنیم. قهوه‌ای رنگی گرم و تاثیرگذار که هم برای مانتوی خانم‌ها و هم کت‌وشلوار آقایان خوب جواب می‌دهد. فقط کافی است کمی سلیقه به خرج داده وخانم ها مانتوی قهوه‌ای‌ را با یک شال سبز هماهنگ کنند. آقایان هم می‌توانند به یک شال‌گردن ظریف سبز یا پیراهن سبز فکر کنند.

انتخاب کیف مناسب:

انتخاب کیف‌های شق‌و‌رق کمک می‌کند تا ظاهری رسمی‌تر و در عین حال دقیق و منظم‌تر داشته باشیم. بنابراین بهتر است سراغ کیف‌های که فرم ثابتی ندارند نرویم. کیف هرچه شق ورق‌تر باشد به ظاهر رسمی جلوه بهتری می‌دهد. انتخاب کیف‌های چرم معمولا هم در مورد خانم‌ها و هم آقایان خیلی خوب جواب می‌دهد. کیف‌های چرم طرح دیپلمات معمولا انتخاب خوبی برای آقایان هستند. خانم‌ها می‌توانند سراغ کیف‌های دسته کوتاه بروند که این روزها روی کار آمده‌اند و اتفاقا ظاهری کاملا رسمی هم دارند.

 

انتخاب کیف مناسب

انتخاب کیف مناسب

 

انتخاب روسری مناسب:

در یک ظاهر رسمی شسته و رفته، روسری انتخاب مناسبی برای خانم‌هاست. یک روسری ابریشمی با طرحی ساده و نه‌چندان شلوغ و البته هماهنگ با رنگ مانتوی ، ما را به هدف‌مان می‌رساند اما اگر با روسری پوشیدن میانه‌ای نداریم هم جای نگرانی نیست فقط لازم است در انتخاب شال‌ کمی دقت کنیم. شال انتخابی بهتر است یک شال ابریشمی باشد، یادمان باشد شال‌های نخی و حریر معمولا شق‌ورق روی سر نمی‌ایستند بنابراین نمی‌توانیم به ظاهر رسمی دلخواه‌مان برسیم!

تاثیرداشتن ساعت در پوشش:

در اولین برخورد بهتر است به جای رفتن سراغ زیورآلات عجیب و غریب به یک ساعت رسمی درست و حسابی فکر کنیم. استفاده از دستبندهای پر زرق و برق و حتی انواع چرمی آنها در مورد آقایان آنقدر در ظاهر تاثیرگذار نیست که استفاده از یک ساعت مچی رسمی می تواند تاثیر داشته باشد. فراموش نکنیم بستن یک ساعت چرمی روی دست‌مان علاوه بر اینکه ظاهرمان را رسمی‌تر به تصویر می‌کشد نشان می‌دهد فردي دقیق و به غايت وقت‌شناس هستیم! با رعات نکات بالا یادمیگیریم چگونه در مراسمات مهم لباس بپوشیم.

 

تاثیرداشتن ساعت در پوشش

تاثیرداشتن ساعت در پوشش