تاریخچه جوراب ها

تاریخچه جوراب ها

تاریخچه جوراب ها

اولین جوراب ها مطعلق به دوره یونان باستان است که مردان و کارگران و برده ها می پوشیدند .
 در زمان های قدیم جوراب ها از موهای چرمی یا حصیر حیوان ساخته شده بودند. در اواخر قرن شانزدهم ، برای اولین بار جوراب های بافتنی ماشین تولید شد. تا سال ۱۸۰۰ از هر دو بافندگی دستی و ماشین سازی برای تولید جوراب استفاده می شد ، اما بعد از سال ۱۸۰۰ ، بافندگی با ماشین  جوراب ها، به روش غالب تبدیل شد .

ویژگی های جوراب


یکی از نقش های جوراب جذب عرق است پا یکی از سنگین ترین تولیدکنندگان عرق بدن است ، زیرا می تواند بیش از ۰٫۲۵ پین آمریکایی (۰٫۱۲ لیتر) عرق در روز تولید کند ، جوراب به جذب این عرق کمک کرده و آن را به سمت مناطقی که هوا می تواند تبخیر عرق کند ، کمک می کند.

جوراب ها برای فصل زمستان

 در محیط های سرد جوراب های ساخته شده از پشم ، پا را عایق بندی می کنند و خطر سرمازدگی را کاهش می دهند. جوراب ها با کفش ورزشی (به طور معمول جوراب هایی با رنگ سفید) و کفش های لباس (معمولاً جوراب های تیره) پوشیده می شوند. علاوه بر نقش های عملی بی شماری که جوراب ها بازی می کنند ، یک کالای مد نیز هستند و در رنگ ها و الگوهای بی شمار موجود هستند.
جورابها با قدمت نخستین با مدلها گوناگون ، که از پوست حیوانات جمع شده و به دور قوزک پا بسته شده اند ، طی قرنها تکامل یافته اند. به گفته شاعر یونانی ، در قرن هشتم قبل از میلاد ، یونانیان باستان جوراب هایی به نام “piloi” می پوشیدند ، که از موی حیوانات تشک ساخته شده بود. رومی ها همچنین پاهای خود را با پارچه های چرمی یا بافته شده پیچیدند.

شروع تولید جوراب

در حدود قرن ۲ میلادی ، رومی ها شروع به دوختن پارچه ها کردند و جوراب های متنوعی به نام “udones” ساختند. تا قرن ۵ بعد از میلاد جوراب هایی به نام “بتونه” توسط مقدسین اروپا پوشیده شد تا نمادی از پاکی باشد.
در قرون وسطی ، طول شلوار افزایش یافته و جوراب به پارچه ای محکم و پر رنگ تبدیل شده که قسمت زیرین پا را پوشانده است. از آنجایی که جوراب ها نوار الاستیک نداشتند ، قسمت هایی از بالای جوراب ها قرار گرفتند تا از ریزش آنها جلوگیری شود. هنگامی که شلوارها کوتاه تر شدند ، جوراب ها شروع به طولانی تر شدن (و گران تر شدن) کردند.
تا سال ۱۰۰۰ میلادی ، جوراب ها به نمادی از ثروت در بین اشراف تبدیل شدند.